Wkład stalowy czy żeliwny - jaki wybrać?
Wkład stalowy czy żeliwny - jaki wybrać?

Wkłady kominkowe wykonane z żeliwa, produkowane są w odlewniach. Wyróżnić można dwa rodzaje palenisk żeliwnych: wykonane z elementów odlanych, połączonych śrubami, a także korpusy odlane w całości. Tego typu kominki zdecydowanie znajdą swoich zwolenników u ludzi lubiących rustykalny lub klasyczny styl wykończenia wnętrz. Liczne dodatki oraz ozdoby wewnątrz komory spalania, czy też oryginalny front kominka, to cechy charakterystyczne wkładów wykonanych z tego materiału.

Podstawową zaletą wkładów żeliwnych (skręcanych) jest niska cena, wynikająca z relatywnie niewielkiego kosztu produkcji tego rodzaju paleniska w przeciwieństwie do pozostałych. Na rynku można znaleźć jednak wkłady żeliwne ze średniej oraz wysokiej półki cenowej. Warunkiem niezbędnym w wyborze takiego paleniska jest zwrócenie uwagi na to, aby w składzie żeliwa znajdowało się minimum 15% chromu, który odpowiada za jego wytrzymałość. W przeciwnym razie nasz kominek może się wyginać lub nawet pękać podczas osiągania bardzo wysokich temperatur. Kolejną istotną cechą żeliwa jest jego bardzo dobra umiejętność oddawania ciepła do otoczenia.


Żeliwny wkład kominkowy w zabudowie.Kominki wykonane z żeliwa posiadają również wady. Zdecydowanie jest nią łatwa podatność na szoki termiczne, powodujące pękanie paleniska, a także fakt, w większości przypadków, braku możliwości podłączenie dolnego zasilania powietrza z zewnątrz.


Stalowy wkład kominkowy z dolnym zasilaniem powietrza z zewnątrz.Stalowe wkłady kominkowe wykonane są z wysokiej jakości stali, odpornej na wysokie temperatury, która bardzo dobrze się kształtuje. Rezultatem tego jest bardzo szeroka oferta tego typu urządzeń na rynku. Dostępne są one w przeróżnych wymiarach, kształtach i cenach (przeważnie jest to średnia oraz wysoka półka cenowa). Liczni producenci oferują dodatkowo szeroki wybór opcji dodatkowych w zakresie zarówno konfiguracji technicznej, jak i elementów personalizacji wizualnej tj. kolory, ornamenty oraz dodatki. Istnieje także możliwość produkcji wkładów kominkowych wykonanych ze stali pod konkretne wymiary podane przez klienta. Dodatkową zaletą palenisk stalowych jest większa powierzchnia szyby, w porównaniu do kominków wykonanych z żeliwa. Wkłady te polecane są głównie osobom, które cenią sobie nowoczesny wygląd oraz dodatkowe funkcje.

Wysokiej jakości spawy oraz wnętrze paleniska wyłożone szamotem lub wermikulitem zapewniają jego długą trwałość. Dodatkowo szamot oraz wermikulit ułatwiają, poprzez podnoszenie temperatury wewnątrz komory spalania, utrzymanie czystości szyby. To właśnie te płyty odpowiedzialne są w palenisku stalowym za akumulację oraz oddawanie ciepła.


Stalowy wkład kominkowy w nowoczesnej zabudowie.

Stalowy wkład kominkowy w nowoczesnej zabudowie.Wkład stalowy czy żeliwny - jaki wybrać?

Nie można w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie, który wkład kominkowy jest lepszy – stalowy czy żeliwny. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązania z pozoru tańsze mogą z czasem okazać się znacznie droższe. Mam tutaj na myśli przede wszystkim koszty ogrzewania, eksploatacji oraz ewentualnych napraw samego urządzenia. Biorąc pod uwagę informacje zawarte w artykule, należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

- czego oczekuję od wkładu,

- czy ma to być kominek dekoracyjny, czy też będzie on wykorzystywany w celach grzewczych,

- jaki kominek pasuje do mojego wnętrza,

- jakim budżet dysponuję.


Zachęcam do dyskusji oraz do podzielenia się swoimi opiniami lub doświadczeniami związanymi z tematem artykułu. Gdybyś miał/a jakieś pytania proszę o kontakt, a na pewno na nie odpowiem.


Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code