Czym jest kaseta kominkowa?
Działanie oraz charakterystyka kasety kominkowej.

Kaseta kominkowa jest rodzajem paleniska zamkniętego, montowanego do istniejących już palenisk otwartych. W Polsce, w przeciwieństwie do krajów zachodnich, w szczególności Niemiec, nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w przypadku zagospodarowywania otwartych palenisk. W naszym rodzimym kraju prym wiodą wkłady kominkowe, a także drzwiczki kominkowe.

Podobnie jak w przypadku wkładu kominkowego możemy znaleźć wiele różnego rodzaju kaset, które powinny sprostać najbardziej wymagającym. Na rynku dostępne są kasety z boczną szybą, z dzielonymi drzwiami, z szybą giętą lub pryzmatyczną, a nawet z szybą vis a vis.

Dobra kaseta kominkowa powinna posiadać podwójny płaszcz (podwójną ściankę) oraz być wyłożona szamotem lub wermikulitem. Schemat działania kasety kominkowej jest bardzo zbliżony do działania wkładu kominkowego. Spaliny odprowadzane są do czopucha naszego starego kominka, a następnie do komina. Kaseta kominka posiada wewnętrzne kanały konwekcyjne (rury). Zimne powietrze pobierane jest z pomieszczenia w dolnej części kasety. Przelatuje ono przez wewnętrze kanały konwekcyjne (rury) nagrzewając się, a następnie wydostaje się ono na pomieszczenie. To właśnie dzięki kanałom konwekcyjnym oraz podwójnemu płaszczowi zawdzięczamy znacznie wyższe parametry grzewcze w porównaniu z kominkiem otwartym, w którym straty energii dochodzą do ponad 80%. Spalanie drewna w kominku otwartym jest bardzo nieekonomiczne. Montując kasetę kominkową straty energii są niewielkie, a spalenie drewna ekonomiczne. Dodatkowo posiadamy możliwość regulacji prędkości spalania. Nad drzwiczkami znajdują się zasuwki, których zadaniem jest kierowanie powietrza na szybę. Tworzy on w ten sposób kurtynę powietrzą, które znacznie redukuje jej brudzenie. Niestety w kasetach kominkowych nie mamy możliwości montażu dolnego zasilania powietrza z zewnątrz, gdyż zmuszałoby to nas do wyburzenia części pomieszczenia, a co za tym idzie nie byłoby sensu istnienia kasety kominkowej jako takiej.

Rys. 1. Schemat działania kasety kominkowej.


Kaseta, a wkład kominkowy.

Główne różnice widać przede wszystkim w zastosowaniu oraz w sposobie ich montażu. Wkłady kominkowe przeznaczone są do nowych kominków, gdzie najpierw jest on instalowany, a następnie obudowywany. Kaseta kominkowa natomiast przeznaczona jest do palenisk otwartych. Główną różnicą wizualną jest natomiast brak stalowego czopucha w górnej części kasety, który występuje we wkładach kominkowych.

Oba produkty mają bardzo zbliżoną wydajność cieplną. Bardzo często można usłyszeć, iż kaseta ma mniejszą moc grzewczą, z uwagi na mniejsze rozmiary. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ na rynku dostępne są różne kasety, w różnych rozmiarach, podobnie jak i wkłady kominkowe.
Drzwiczki kominkowe, a kaseta.

W kominku otwartym istnieje również możliwość zainstalowania drzwiczek kominkowych. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, jednak na pewno nie uzyskamy takiej samej wydajności cieplnej, jak w przypadku kaset. Co natomiast, gdy nasze palenisko otwarte wyłożone jest podwójną warstwą szamotu z pozostawioną pomiędzy nimi komorą powietrzną? Moim zdaniem jest to jedyny przypadek, w którym z powodzeniem można zastąpić kasetę drzwiczkami. Podwójna ścianka z komorą powietrzną działa w taki sam sposób jak ta stalowa w kasetach kominkowych. Zdecydowanym atutem kasety jest również fakt posiadania szuflady popielnika oraz rusztu. Pozwala nam to na bezproblemowe oczyszczanie naszego kominka z nadmiaru popiołu nawet w czasie jego użytkowania.

Zaletami kaset kominkowych w stosunku do drzwiczek jest zwiększenie bezpieczeństwa oraz zdecydowana poprawa wydajności grzewczej (nawet do 80%) naszego paleniska otwartego. W kwestii bezpieczeństwa, stosowanie kasety pozwala na zabezpieczenia mieszkania przed pożarem i cofaniem się dymu do pomieszczenia podczas złych warunków pogodowych.

Wiele osób może sobie teraz zadać pytanie - co jeśli moje palenisko jest nietypowe, a żadna z dostępnych na rynku kaset nie spełnia moich oczekiwań pod kątem wymiarów? Jedne produkty są zbyt duże, inne nie wykorzystują całego potencjału oferowanego przez palenisko otwarte pozostawiając po bokach spore luki. Niektórzy mogą również mieć kominek otwarty, w którym występują liczne skosy, a nawet uskoki. Tutaj z pomocą mogą przyjść kasety kominkowe produkowane pod konkretne wymiary kominka otwartego. Podobnie jak w przypadku drzwiczek kominkowych produkowanych pod indywidualny wymiar, niezbędne jest dokładne zmierzenie wymiarów naszego otworu. Główna różnica polega na tym, iż w przypadku kasety muszą to być wszystkie wymiary wewnętrzne, a więc również głębokość. W celu upewnienia się, czy kaseta o podanych wymiarach zmieści się do naszego otworu, wystarczy wyciąć z kartonu bryłę o podanych wymiarach oraz wsunąć ją do naszego paleniska celem weryfikacji.


Montaż kasety kominkowej.

Jak już wcześniej wspomniałem, kaseta powinna również cechować się idealnym dopasowaniem do paleniska otwartego (w zależności od wielkości kasety powinno pozostawiać się luz po bokach oraz od góry na uszczelnienie: od 5 do 10 mm). Montaż kasety kominkowej nie wymaga wyburzania, wiercenia ani kucia. Kominek wystarczy wsunąć do otworu i uszczelnić. Jestem to więc rozwiązanie szybkie i proste.

 
Zachęcam do zapoznania się ze zdjęciami przedstawiającymi palenisko przed oraz po montażu kasety kominkowej. Zdjęcia można obejrzeć tutaj.

1 Comments

  • Avatar
   Krzysztof Herboczek
   Jun 24, 2018

   Dzień dobry, Chciałbym się zapytać o orientacyjną cenę kasety do istniejącego kominka otwartego o wymiarach kasety: Szerokość 58 cm Głębokość 58 cm Wysokość 45 cm Pozdrawiam. Krzysztof Herboczek

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code