Szkło samoczyszczące - czym jest oraz jak działa?
Czym jest oraz jak działa szkło samoczyszczące?

Szkło samoczyszczące to tafla szkła jednostronnie pokryta tlenkiem metalu (od zewnętrznej strony komory spalania). Warstwa ta w żaden sposób nie wpływa na ogólny wizerunek kominka, jednak pod różnymi kątami szkło mieni się w odcieniach fioletu i zieleni.
Sam proces oczyszczania szyby jest bardzo prosty. Promieniowanie podczerwone, wydobywające się z paleniska podczas palenia, przechodzi przez szybę i odbija się od powłoki tlenku metalu z powrotem do naszego kominka. Powoduje to wzrost temperatury na wewnętrznej części szyby nawet o 25% w stosunku do takiej samej sytuacji przy udziale szyby „zwykłej”. Równocześnie wzrasta również temperatura w palenisku, a co za tym idzie polepsza się spalanie. W wyniku tego procesu cząsteczki sadzy są odrywane od szyby i dopalane w palenisku. Efekt ten nazywany jestem zjawiskiem pyrolizy.


Jak sprawdzić czy szkło posiada powłokę samoczyszczącą?

Wielu sprzedawców, szczególnie na Allegro, usiłuje wmówić nam, iż sprzedają szkło samoczyszczące. Niestety jednak są to podróbki lub po prostu jest to zwykła szyba. Jak zatem sprawdzić czy nie kupujemy zwykłego szkła w cenie samoczyszczącego? Jak już wcześniej wspomniałem szkło z powłoką samoczyszczącą mieni się pod różnymi kątami w odcieniach fioletu i zieleni. Ponadto szyba samoczyszcząca przewodzi prąd. Sprawdzić można to za pomocą zwykłego miernika elektrycznego.


Czy warto inwestować w szkło samoczyszczące?

Każde rozwiązanie ma swoje wady oraz zalety. Z jednej strony szkło samoczyszczące pozwala na mniejszą ingerencję w czyszczenie szyby paleniska, co jednak nie oznacza, że nie będziemy musieli czyścić szyby w ogóle. Z drugiej zaś strony, szkło samoczyszczące kosztuje dwa raz więcej od „zwykłej” szyby. Osobiście pozostanę przy bardziej klasycznym rozwiązaniu. Częściowo może ze względów ekonomicznych, jednak głównie dlatego, że przy doborze odpowiednio suchego drewna, czyszczenie „zwykłej” szyby wcale nie musi odbywać się często.


Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code