Jak najlepiej czyścić szybę kominka?
Jak najlepiej czyścić szybę kominka?

Szybko brudząca się szyba w kominku to prawdziwe utrapienie właścicieli, którzy chcieliby, aby ich palenisko prezentowało się zawsze jak na zdjęciach katalogowych. Jaki jest zatem najskuteczniejszy sposób na pozbycie się niechcianego zabrudzenia, które zasłania to, co najważniejsze, czyli widok na ognia?

Na samym początku należy wyeliminować główne przyczyny powstawania największych zabrudzeń. Zminimalizujemy osadzanie się sadzy (i innych związków) wykorzystując do opału przede wszystkim suche drewno liściaste (wilgotność oscylująca w granicach 15-20%). Mokre drewno, oprócz powodowania znaczących zabrudzeń, obniża również moc paleniska, co także wpływa negatywnie na transparentność szyby. Ponadto należy też zadbać o właściwe sterowanie powietrzem zasilającym, a także zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego. Spełnienie tych wszystkich warunków sprawi, że czyszczenie szyby nie będzie aż tak uciążliwe. Warto przemyśleć również wybór oferowanych przez producentów szyb pirolitycznych (samoczyszczących). 

Więcej na ich temat można przeczytać w tym miejscu.

Czym czyścić?

Przed przystąpieniem do czyszczenia szyby warto również zajrzeć do instrukcji dodawanej do produktu – nieodpowiednia pielęgnacja może przyczynić się nawet do utraty gwarancji. Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że czyszczenie gorących szyb jest zabronione. Szybę paleniska można czyścić w dwojaki sposób - używając specjalistycznych, mocnych preparatów chemicznych bądź decydując się na sprawdzone, dużo tańsze specyfiki, które zawsze znajdziemy w domu. Metody należy dostosować w zależności od stopnia zabrudzeń. Minusem specjalistycznych preparatów, oprócz wyższej ceny, jest niewątpliwie bardzo toksyczny skład (jeśli zdecydujemy się na sięgnięcie po tego typu preparaty należy zadbać m.in. o odpowiednie wywietrzenie pomieszczenia i zastosowanie rękawic ochronnych). Czasami również wodnista konsystencja sprawia, że musimy dobrze zabezpieczyć miejsca dookoła szyby, by nie uległy odbarwieniu.

Najlepiej sięgać po preparaty w piance, które wolniej spływają z szyby. Taką piankę należy nanieść na zimną szybę, zostawić na ok. 1 minutę, a następnie przetrzeć papierowym ręcznikiem. Jeśli zabrudzenie nie zostało usunięte w całości, czynność należy powtórzyć. Na pewno atutem specjalistycznych preparatów jest szybkość działania i skuteczność przy trudniejszych zabrudzeniach. W przypadku mniejszych zabrudzeń pomocny może okazać się, zawsze dostępny w domu, zwykły płyn do mycia naczyń lub okien. Innym znanym domowym sposobem czyszczenia jest zastosowanie popiołu. Jest to jednak dość ryzykowna metoda – należy bowiem uważać, by w popiele nie znajdowały się większe drobinki drewna, które mogłyby porysować szybę.

Producenci zalecają, by czyścić szybę po każdym użytkowaniu kominka. Jest to dość utopijna wizja, ale mimo wszystko warto robić to często, by długo cieszyć się wzorcowym wyglądem naszego paleniska.


Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code