Kominek otwarty czy zamknięty?
Kominek otwarty, czy zamknięty?

Prawdopodobnie prawie każdy z nas w przeszłości marzył o posiadaniu kominka we własnym domu. O bijącym z niego cieple w zimowe dni, o rodzinnych spotkaniach przed nim. Gdy wreszcie nastaje moment realizacji tego pragnienia, pojawiają się liczne pytania między innymi o to, jaki kominek wybrać, z jakiego powinien być materiału oraz jaką powinien posiadać moc. Najczęściej jednak jednym z pierwszych zadawanych pytań jest to czy wybrany przez nas kominek powinien być otwarty czy zamknięty?

Główną kwestią podczas wyboru rodzaju paleniska w naszym domu jest określenie jaką ma on spełniać funkcję. Czy ma to być kominek, którego głównym zadaniem będzie prezencja oraz styl? Czy może będzie to palenisko odpowiedzialne w głównym stopniu za spełnianie funkcji grzewczej?


W przypadku wyboru paleniska otwartego powinniśmy zapomnieć o możliwości ogrzewania nim domu. Ten typ kominka posiada bardzo słabą sprawność, a co za tym idzie wymagana on dużo większej ilości paliwa niż typowy wkład kominkowy. Dodatkowo, w przypadku paleniska otwartego, trzeba brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Konieczne jest ciągłe doglądanie ognia, gdyż strzelające iskry czy cofający się do pomieszczenia dym, to chleb powszedni. W tym przypadku można więc zapomnieć o pozostawianiu palącego się kominka w momencie wcześniejszego kładzenia się spać czy wychodzenia z domu.

Gdy jednak palenie ma odbywać się jedynie okazjonalnie, kominek otwarty posiada pewne niezaprzeczalne zalety. Dostarczy nam ono bowiem niezapomnianych wrażeń, a bezpośredni kontakt z ogniem oraz ponadczasowy styl potrafi zrekompensować nawet największe wady wynikające z komfortu codziennego użytkowania.

W przypadku paleniska zamkniętego rzecz ma się zgoła odmiennie. Bardzo wysoka sprawność pozwala na redukcję zużywanego paliwa do minimum. Ponadto istnieją różne sposoby wykorzystania kominka zamkniętego do ogrzewania domu. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe z zamkniętą komorą spalania, które pozwalają nam (z zastosowanym systemem wentylacji mechanicznej) na dystrybucję ciepłego powietrza po całym domu. Możliwe jest również zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym, który może ogrzewać wodę dla potrzeb naszego gospodarstwa. Niezależnie od wybranego kominka zamkniętego, są to urządzenia bezpieczne i bez żadnych obaw pozwalają nam na wyjście z domu podczas palenia. W kwestii wizualnej na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładów kominkowych. Od palenisk tanich i prostych, aż do drogich i ekstrawaganckich.Kominki otwarte budowane w przeszłości.

Wiele osób może teraz zapytać: „No dobrze, ale co jeśli posiadam palenisko otwarte, które zostało wybudowane w przeszłości? Chciałbym, aby kominek był bezpieczniejszy, a nawet spełniał na tyle ile to możliwe funkcje grzewcze w moim mieszkaniu?”.


Rozwiązań w tym przypadku jest kilka. Najoczywistszym jednak, z pewnością najbardziej niechcianym, jest całkowite wyburzenie starego paleniska oraz wstawienie w jego miejsce nowego wkładu kominkowego. Wiąże się to jednak z dużymi kosztami rozbiórki starego kominka, zakupu nowego wkładu oraz stworzenia nowej obudowy. Istnieją dwa o wiele prostsze sposoby.

Jednym z takich rozwiązań jest montaż kasety kominkowej, wytwarzanej pod indywidualne wymiary istniejącego paleniska. Podwójny płaszcz stali, rury konwekcyjne oraz wnętrze, wyłożone szamotem lub wermikulitem, pozwalają na maksymalizację efektywności cieplnej naszego paleniska otwartego bez konieczności jego wyburzania, a także na zdecydowane podniesienie bezpieczeństwa użytkowania. Szczegółowe przedstawienie kasety kominkowej można przeczytać w jednym z poprzednich wpisów Czym jest kaseta kominkowa?.Po lewej kominek otwarty. Po prawej to samo palenisko zabudowane z wykorzystaniem kasety kominkowej.


Drugim sposobem, jednak zdecydowanie mniej efektywnym, jest montaż drzwi do kominka (również jak w przypadku kasety kominkowej produkowanych na wymiar). Pozwalają one na zamknięcie paleniska otwartego, co skutkuje zdecydowanie bezpieczniejszym użytkowaniem kominka, bez konieczności martwienia się o zagrożenia wynikające ze strzelających na pomieszczenie iskier, przesunięcie palącego się obecnie polana drewna czy też cofanie się dymu. W porównaniu do kasety kominkowej jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, jednak z pewnością nie osiągniemy wówczas takich efektów grzewczych.Zamknięte palenisko otwarte z wykorzystaniem drzwi do kominka.


A Ty jaki kominek byś wybrał lub wybrałeś? Zapraszam do komentowania.


Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code